Omega - 310.32.42.50.04.002
310.32.42.50.04.002 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel / White / Sapphire
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.32.42.50.04.002 (aka: 31032425004002) |
| Name: | 310.32.42.50.04.002 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Stainless Steel / White / Sapphire |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.32.42.50.04.002 was introduced in 2024. This Moonwatch features a -lacquered- white dial rather than matte black. This watch is powered by caliber 3861. The case is stainless steel with an aluminum tachymeter bezel insert.