Omega - 310.55.42.50.52.003
310.55.42.50.52.003 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Canopus Gold - Sapphire / Silver - Sapphire / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.55.42.50.52.003 (aka: 31055425052003) |
| Name: | 310.55.42.50.52.003 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Canopus Gold - Sapphire / Silver - Sapphire / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.55.42.50.52.003 was introduced in 2022. This Speedmaster has a case of 'Canopus' white gold. Both bezel and dial are set with sapphires.