Omega - 310.60.42.50.99.001
310.60.42.50.99.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 50 Anniversary Moonshine Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.60.42.50.99.001 (aka: 31060425099001) |
| Name: | 310.60.42.50.99.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 50 Anniversary Moonshine Gold |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1014 units |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
33 041 €
Maximum price
48 969 €
Absolute change
0 €
Opening price
35 070 €
Closing price
35 070 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional 310.60.42.50.99.001 is a limited edition of 1014 pieces created in honor of the 50th anniversary of the Apollo 11 mission. It features a 'Moonshine' gold case paired with an gold tone dial and a reddish ceramic bezel insert. Together with the 310.20.42.50.01.001 it is the first Speedmaster to be powered by the updated caliber 3861, which can be admired through the see-through case back.