Omega - 310.60.42.50.99.002
310.60.42.50.99.002 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Moonshine Gold / Moonshine Gold / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.60.42.50.99.002 (aka: 31060425099002) |
| Name: | 310.60.42.50.99.002 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Moonshine Gold / Moonshine Gold / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
27 382 €
Maximum price
42 001 €
Absolute change
0 €
Opening price
31 706 €
Closing price
31 706 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.60.42.50.99.002 was introduced in 2022. This new-generation Moonwatch is powered by caliber 3861. The case is made of Omega's proprietary 'Moonshine' gold paired with an 'Ceragold' tachymeter bezel insert. The dial is also made of Moonshine gold.