Omega - 310.62.42.50.99.001
310.62.42.50.99.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Moonshine Gold / Moonshine Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.62.42.50.99.001 (aka: 31062425099001) |
| Name: | 310.62.42.50.99.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Moonshine Gold / Moonshine Gold |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
17 029 €
Maximum price
29 139 €
Absolute change
0 €
Opening price
22 996 €
Closing price
22 996 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.62.42.50.99.001 was introduced in 2022. This new-generation Moonwatch is powered by caliber 3861. The case is made of Omega's proprietary 'Moonshine' gold paired with an 'Ceragold' tachymeter bezel insert. The dial is also made of Moonshine gold.