Omega - 310.63.42.50.01.001
310.63.42.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Sedna Gold / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 310.63.42.50.01.001 (aka: 31063425001001) |
| Name: | 310.63.42.50.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch 3861 Sedna Gold / Black / Alligator |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
16 520 €
Maximum price
24 552 €
Absolute change
0 €
Opening price
21 120 €
Closing price
21 120 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Moonwatch ref. 310.63.42.50.01.001 was introduced in 2020. This new-generation Moonwatch is powered by caliber 3861. The case is made of Omega's proprietary Sedna gold paired with an aluminum tachymeter bezel insert. The dial is black.