Omega - 311.10.39.30.01.001
311.10.39.30.01.001 Speedmaster 60th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.10.39.30.01.001 (aka: 31110393001001) |
| Name: | 311.10.39.30.01.001 Speedmaster 60th Anniversary |
| Produced: | 2017/3 |
| Limited: | Yes, 3557 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
6 585 €
Maximum price
9 812 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 830 €
Closing price
7 830 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 311.10.39.30.01.001 is a limited edition of 3557 pieces introduced in 2017, celebrating the 60th anniversary of the Speedmaster. Based on the CK2915, it features a stainless steel case of 39mm with an engraved stainless steel 'Base 1000' bezel. It is fitted with a 'Broad Arrow' set of hands paired with Alpha hands for the subdials. It is deliverd with the bracelet (pictured) and additional leather and NATO-type straps.