Omega - 311.10.39.30.01.002
311.10.39.30.01.002 Speedmaster 60th Anniversary / Trilogy Box
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.10.39.30.01.002 (aka: 31110393001002) |
| Name: | 311.10.39.30.01.002 Speedmaster 60th Anniversary / Trilogy Box |
| Produced: | 2017/3 |
| Limited: | Yes, 557 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Speedmaster 311.10.39.30.01.001 is a limited edition of 557 pieces introduced in 2017. Hour / minute hand 'Broad Arrow' Sub dial hands 'Leaf' Engraved steel bezel This version is to be sold in a box set containing the 1957 Trilogy Railmaster, Seamaster and Speedmaster. Delivered with; Bracelet. Calf 'vintage' strap. NATO strap. Dial has additional 'Trilogy' and number below 'Speedmaster'. Picture updated to reflect this on August 1st 2017.