Omega - 311.12.42.30.01.001
311.12.42.30.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch SpeedyTuesday Ultraman
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.12.42.30.01.001 (aka: 31112423001001) |
| Name: | 311.12.42.30.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch SpeedyTuesday Ultraman |
| Produced: | 2018/7 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2012 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
11 152 €
Maximum price
15 195 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 888 €
Closing price
11 888 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Ultraman 311.12.42.30.01.001 is a limited edition of 2012 pieces introduced in 2018. Inspired by the vintage Ultraman Speedmasters, it features an orange seconds hand for the chronograph in addition to other orange accents on both dial and bezel.