Omega - 311.30.40.30.01.001
311.30.40.30.01.001 Speedmaster Moonwatch 39.7 321
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.40.30.01.001 (aka: 31130403001001) |
| Name: | 311.30.40.30.01.001 Speedmaster Moonwatch 39.7 321 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
15 902 €
Maximum price
20 475 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 902 €
Closing price
15 902 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 311.30.40.30.01.001 was introduced in January of 2020. It features a stainless steel of 39.70mm, whic is inspired by the same 3rd generation style that astronaut Ed White wore during America’s first spacewalk in 1965. There is also a bezel ring in polished black ceramic [ZrO2] with the tachymeter scale in white enamel. This watch is powered by the hand-wound caliber 321.