Omega - 311.30.42.30.01.001
311.30.42.30.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch 50th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.01.001 (aka: 31130423001001) |
| Name: | 311.30.42.30.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch 50th Anniversary |
| Produced: | 2007/4/19 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 5957 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 459 €
Maximum price
7 523 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 084 €
Closing price
5 084 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional reference 311.30.42.30.01.001 was introduced in 2007 to commemorate the 50th anniversary of the Speedmaster. At 12, it features a special Seahorse '1957' logo. The stainless-steel case back is engraved with the number of the Limited Series 0000/5957.