Omega - 311.30.42.30.01.002
311.30.42.30.01.002 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 40th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.01.002 (aka: 31130423001002) |
| Name: | 311.30.42.30.01.002 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 40th Anniversary |
| Produced: | 2009/1/16 |
| Produced: | 2010/4/11 |
| Limited: | Yes, 7969 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 530 €
Maximum price
9 310 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 399 €
Closing price
6 399 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster reference 311.30.42.30.01.002 was introduced in 2009 as a 'limited edition' of 7969 pieces commemorating the 40th anniversary of the Apollo 11 mission. It features the regular stainless 'Moonwatch' case with hesalite crystal and a closed caseback; the black dial features the Apollo 11 patch at the 9 o'clock subdial.