Omega - 311.30.42.30.01.004
311.30.42.30.01.004 Speedmaster Professional Moonwatch Racing / TinTin
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.01.004 (aka: 31130423001004) |
| Name: | 311.30.42.30.01.004 Speedmaster Professional Moonwatch Racing / TinTin |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 215 €
Maximum price
18 690 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 679 €
Closing price
10 679 €
Relative change
0,00 %
Description
Regular production model inspired by the so-called ‘Racing Dial’ as found on the Speedmaster Mark II and various Speedmaster Professionals. Or, according to another story, based on the rocket featured in the 1953 'Destination Moon’ comic. Reference number 311.30.42.30.01.004. Production numbers are still debated. Production is said to have stopped mid-2015, though it was still available through retailers as of early 2016.