Omega - 311.30.42.30.01.005
311.30.42.30.01.005 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.01.005 (aka: 31130423001005) |
| Name: | 311.30.42.30.01.005 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Bracelet |
| Produced: | 2014/7/16 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 338 €
Maximum price
5 647 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 847 €
Closing price
4 847 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional 'Moonwatch' is an undisputed icon of watchmaking and design. The reference 311.30.42.30.01.005 was introduced in 2014 as a replacement of the popular 3570.50.00. It is fitted with a slightly different bracelet and comes with the 'Big Box' set, which includes extra straps and other goodies.