Omega - 311.30.42.30.01.006
311.30.42.30.01.006 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Bracelet / Sapphire
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.01.006 (aka: 31130423001006) |
| Name: | 311.30.42.30.01.006 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Bracelet / Sapphire |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 780 €
Maximum price
6 705 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 215 €
Closing price
5 215 €
Relative change
0,00 %
Description
This Speedmaster is the replacement of the 3753 - the 'sapphire sandwich'. It comes with an impressive box set and an updated bracelet - otherwise, the watch itself (head) remained unchanged. This timepiece is offered with a special Moonwatch presentation box which contains a "NATO" strap, Velcro strap, a tool to change the bracelet and a book highlighting Speedmaster's adventures.