Omega - 311.30.42.30.01.008
311.30.42.30.01.008 Speedmaster Moonwatch Professional Loyalty Edition
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.01.008 (aka: 31130423001008) |
| Name: | 311.30.42.30.01.008 Speedmaster Moonwatch Professional Loyalty Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster ref. 311.30.42.30.01.008 'Loyalty' is a watch that is loaned to Omega Boutique customers whilst there own watch is in service. Based on the standard 'Sapphire Sandwich' Speedmaster, it is engraved on the 9:00 side with 'Loyalty Watch No XX' but otherwise identical to the regular production model.