Omega - 311.30.42.30.03.001
311.30.42.30.03.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 17 45th Anniversary / Stainless Steel
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.03.001 (aka: 31130423003001) |
| Name: | 311.30.42.30.03.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 17 45th Anniversary / Stainless Steel |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1972 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 040 €
Maximum price
10 704 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 535 €
Closing price
8 535 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 311.30.42.30.03.001 Apollo XVII 45th Anniversary is a limited edition of 1972 pieces introduced at BaselWorld 2017. It features a stainless steel case with blue ceragold tachymeter ring, and a blue ceramic dial.