Omega - 311.30.42.30.13.001
311.30.42.30.13.001 Speedmaster Professional Moonwatch Chocolate / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.13.001 (aka: 31130423013001) |
| Name: | 311.30.42.30.13.001 Speedmaster Professional Moonwatch Chocolate / Bracelet |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 978 €
Maximum price
7 110 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 740 €
Closing price
4 740 €
Relative change
0,00 %
Description
Most likely inspired by vintage Speedmasters whose dials have gone 'tropical, the 311.30.42.30.13.001 features a dial in a delightful chocolate brown. Caliber 1863 can be admired through the sapphire caseback. This version has a stainless steel bracelet; reference 311.32.42.30.13.001 is similar though fitted with a leather strap.