Omega - 311.30.42.30.99.001
311.30.42.30.99.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo-Soyuz 35th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.99.001 (aka: 31130423099001) |
| Name: | 311.30.42.30.99.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo-Soyuz 35th Anniversary |
| Produced: | 2010/3/17 |
| Produced: | 2012/11/29 |
| Limited: | Yes, 1975 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
13 223 €
Maximum price
21 615 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 450 €
Closing price
15 450 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional reference 311.30.42.30.99.001 was introduced in 2010 as a limited edition of 1975 pieces in honor of the 35th anniversary of the Apollo-Soyuz space rendez-vous. It features a dial made of meteorite.