Omega - 311.30.42.30.99.002
311.30.42.30.99.002 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 17 40th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.30.42.30.99.002 (aka: 31130423099002) |
| Name: | 311.30.42.30.99.002 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 17 40th Anniversary |
| Produced: | 2012/12/15 |
| Produced: | 2013/1/24 |
| Limited: | Yes, 1972 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 635 €
Maximum price
9 333 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 743 €
Closing price
7 743 €
Relative change
0,00 %
Description
This limited edition Omega Speedmaster Apollo XVII pays tribute to the Apollo XVII mission of 1972 and is nicknamed 'Last man on the moon'. It features an engraved and hand-patina'd dial in 925 silver, displaying the Apollo XVII mission patch. This watch is of course based on the regular Speedmaster Professional and powered by the handwound caliber 1861. A very special piece.