Omega - 311.32.40.30.02.001
311.32.40.30.02.001 Speedmaster CK2998 Pulsometer
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.32.40.30.02.001 (aka: 31132403002001) |
| Name: | 311.32.40.30.02.001 Speedmaster CK2998 Pulsometer |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2998 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Pulsometer |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
6 796 €
Maximum price
9 861 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 775 €
Closing price
7 775 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster First Omega in Space ref. 31132403002001 is a limited edition of 2998 pieces. Unlike the regular First Omega in Space it is fitted with silver dial and a black ceramic bezel insert with pulsometer.