Omega - 311.32.40.30.06.001
311.32.40.30.06.001 Speedmaster First Omega in Space Hodinkee 10th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.32.40.30.06.001 (aka: 31132403006001) |
| Name: | 311.32.40.30.06.001 Speedmaster First Omega in Space Hodinkee 10th Anniversary |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
8 205 €
Maximum price
13 936 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 298 €
Closing price
10 298 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 311.32.40.30.06.001 is a limited edition of 500 pieces created in celebration of the 10th anniversary of the Hodinkee watch blog. Created on the First Omega in Space platform, it features a dial and handset loosely based on the Speedmaster Day & Date MK40.