Omega - 311.32.42.30.01.001
311.32.42.30.01.001 Speedmaster Speedmaster Professional Moonwatch Speedy Tuesday Edition
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.32.42.30.01.001 (aka: 31132423001001) |
| Name: | 311.32.42.30.01.001 Speedmaster Speedmaster Professional Moonwatch Speedy Tuesday Edition |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2012 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
11 068 €
Maximum price
13 427 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 720 €
Closing price
11 720 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster 311.32.42.30.01.001 'Speedy Tuesday' is a limited edition of 2012 pieces introduced in 2017 in celebration of the 5th anniversary of the '#SpeedyTuesday' hashtag. It features a 'Reverse Panda' dial (ref. 064WJZ006876) with luminova-coated subdials, numerals lined-up in the so-called 'Radial' lay-out, and a vintage-style applied Omega-logo. The case (ref. 055SUZ006827) is fully brushed, not featuring the polished facets usually found on the Moonwatch. It is delivered in a special pouch containing an additional NATO-style strap in black/white (ref. 032CWZ007131). It is only sold through the Omega website, and as such it is the first watch the Swiss brand offered for sale through their own website. It was sold out a few hours after its release. The leather strap (032CUZ007061) is fitted with a vintage style buckle (ref. 025STZ007063) with applied Omega logo.