Omega - 311.32.42.30.04.001
311.32.42.30.04.001 Speedmaster Professional Moonwatch Alaska Project
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.32.42.30.04.001 (aka: 31132423004001) |
| Name: | 311.32.42.30.04.001 Speedmaster Professional Moonwatch Alaska Project |
| Produced: | 2008/1/1 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 1970 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
15 891 €
Maximum price
23 580 €
Absolute change
0 €
Opening price
16 528 €
Closing price
16 528 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Alaska Project (reference 311.32.42.30.04.001) is a limited edition of 1970 pieces introduced in 2008 to commemorate the original Alaska Project prototype. It features a bright white dial with special hands for the minute and hour counter. It was delivered with a special red anodized aluminum protective casing, a velcro strap and a stainless steel bracelet.