Omega - 311.32.42.30.04.003
311.32.42.30.04.003 Speedmaster Professional Moonwatch Silver Snoopy Award
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.32.42.30.04.003 (aka: 31132423004003) |
| Name: | 311.32.42.30.04.003 Speedmaster Professional Moonwatch Silver Snoopy Award |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1970 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
35 837 €
Maximum price
48 770 €
Absolute change
0 €
Opening price
37 097 €
Closing price
37 097 €
Relative change
0,00 %
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Speedmaster Professional Moonwatch Silver Snoopy Award reference 311.32.42.30.04.003 features a dial with a few notable differences compared to the regular Speedmaster model. Done in a crisp silver tone, it features a sleeping Snoopy in the 9 o'clock subdial, dreaming the words 'Failure is not an option'. The markers are raised. Starting at the twelve o'clock position and ending at 14 seconds, there's the sentence 'What could you do in 14 seconds?. Last but not least, this Speedmaster Professional is fitted with a black ceramic bezel filled with SuperLuminova. The markers are coated with SuperLuminova on the outside of the black inserts. The caseback is engraved with an image of Snoopy in space.