Omega - 311.32.42.30.13.001
311.32.42.30.13.001 Speedmaster Professional Moonwatch Chocolate / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.32.42.30.13.001 (aka: 31132423013001) |
| Name: | 311.32.42.30.13.001 Speedmaster Professional Moonwatch Chocolate / Strap |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Most likely inspired by vintage Speedmasters whose dials have gone 'tropical, the 311.32.42.30.13.001 features a dial in a delightful chocolate brown. Caliber 1863 can be admired through the sapphire caseback.