Omega - 311.33.40.30.02.001
311.33.40.30.02.001 Speedmaster CK2998
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.33.40.30.02.001 (aka: 31133403002001) |
| Name: | 311.33.40.30.02.001 Speedmaster CK2998 |
| Produced: | 2016/3 |
| Limited: | Yes, 2998 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
7 025 €
Maximum price
11 566 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 419 €
Closing price
7 419 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Omega Speedmaster 'CK2998' is a limited edition of 2998 pieces, similar to the Sedna Gold edition of 2015. It features the First Omega in Space type case with a silver / blue dial and a blue ceramic bezel. The seconds counter is of the 'lollipop' type. The bracelets that fit this reference are; 020ST1125560 020ST1565976