Omega - 311.33.42.30.01.001
311.33.42.30.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.33.42.30.01.001 (aka: 31133423001001) |
| Name: | 311.33.42.30.01.001 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Strap |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional is an icon among icons. This particular version of the 'Moonwatch' has a plexi glass and closed caseback and it is fitted with an alligator strap. This reference comes with the new 'Big Box' case, which includes several goodies like a "NATO" strap, Velcro strap, a tool to change the bracelet and a book highlighting Speedmaster's adventures.