Omega - 311.33.42.30.01.002
311.33.42.30.01.002 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Sapphire
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.33.42.30.01.002 (aka: 31133423001002) |
| Name: | 311.33.42.30.01.002 Speedmaster Professional Moonwatch Big Box / Sapphire |
| Produced: | 2014/6 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional ref: 311.33.42.30.01.002 was launched in 2015 as a replacement for the 3873.50.31. It features a stainless steel case with sapphire front and back and a leather strap. It is delivered with the new style box which contains a "NATO" strap, Velcro strap, a tool to change the bracelet and a book highlighting Speedmaster's adventures.