Omega - 311.33.44.32.01.001
311.33.44.32.01.001 Speedmaster Professional Moonphase Aventurine / Strap
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.33.44.32.01.001 (aka: 31133443201001) |
| Name: | 311.33.44.32.01.001 Speedmaster Professional Moonphase Aventurine / Strap |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.25 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
10 164 €
Maximum price
15 244 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 928 €
Closing price
10 928 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonphase Aventurine was introduced in 2012. At 44.25mm, its case is 2.25mm larger than the regular Speedmaster Professional. It features a dial made of blackened aventurine. As reference 311.33.44.32.01.001, it is fitted with an alligator strap.