Omega - 311.50.39.30.01.001
311.50.39.30.01.001 Speedmaster 321 38.6
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.50.39.30.01.001 (aka: 31150393001001) |
| Name: | 311.50.39.30.01.001 Speedmaster 321 38.6 |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Canopus Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.60 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 60.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
59 389 €
Maximum price
77 979 €
Absolute change
0 €
Opening price
67 267 €
Closing price
67 267 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster reference 311.50.39.30.01.001 was introduced in 2022, celebrating the 65th anniversary of the model. This watch has a 'Canopus' white gold case of 38.60mm, and a black Onyx dial. Inside ticks the hand-wound caliber 321 B, which can be admired through the see-through case back. The latter is engraved with the a Seahorse design with a blue sapphire set into the eye.