Omega - 311.62.42.30.06.001
311.62.42.30.06.001 Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.62.42.30.06.001 (aka: 31162423006001) |
| Name: | 311.62.42.30.06.001 Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 1969 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Minimum price
7 602 €
Maximum price
13 831 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 076 €
Closing price
11 076 €
Relative change
0,00 %
Description
The OMEGA Speedmaster Professional Apollo 11 45th Anniversary Limited Edition was introduced in 2014 in celebration of the 45th anniversary of the Apollo 11 mission. It was the first Speedmaster Professional in regular production with titanium case. The bezel is made of Omega's proprietary 'Sedna' red gold. The tachymeter insert is ceramic. Reference: 311.62.42.30.06.001