Omega - 311.63.42.03.01.001
311.63.42.03.01.001 Speedmaster Moonwatch Professional Yellow Gold / Starmus
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.63.42.03.01.001 (aka: 31163420301001) |
| Name: | 311.63.42.03.01.001 Speedmaster Moonwatch Professional Yellow Gold / Starmus |
| Produced: | 2017/3 |
| Produced: | 2017/6 |
| Limited: | Yes, 3 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster Professional 'Starmus' is a special edition of 3 pieces created to be presented to the winners of the Sephen Hawking Medal for Science Communication. The case back is engraved with an image mirroring the design of the medal.