Omega - 311.63.42.30.03.001
311.63.42.30.03.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XVII 45th Anniversary / Yellow Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.63.42.30.03.001 (aka: 31163423003001) |
| Name: | 311.63.42.30.03.001 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo XVII 45th Anniversary / Yellow Gold |
| Produced: | 2017/1 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 272 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 311.63.42.30.03.001 is a limited edition of 72 pieces introduced in 2017 in recognition of the 45th anniversary of the Apollo XVII mission. It features a yellow gold case paired with a blue dial & bezel insert. It is fitted with a brown alligator strap. Post-BaselWorld the number of units to be produced was updated to 272.