Omega - 311.63.42.50.01.001
311.63.42.50.01.001 Speedmaster Moonwatch Anniversary Red Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 311.63.42.50.01.001 (aka: 31163425001001) |
| Name: | 311.63.42.50.01.001 Speedmaster Moonwatch Anniversary Red Gold |
| Produced: | 2007/4 |
| Produced: | 2009/6 |
| Limited: | Yes, 57 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster 311.63.42.50.01.001 is a limited edition of 57 pieces introduced in 2007 in celebration of the 50th anniversary of the Omega Speedmaster. Looking deceivingly like a Speedmaster Professional, it features a hand-wound movement with co-axial escapement and column-wheel operated chronograph, and an enamel black dial. Both case and bracelet are done in red gold.