Omega - 3193.50.00
3193.50.00 Speedmaster Replica 57 Yellow Gold / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3193.50.00 (aka: 31935000) |
| Name: | 3193.50.00 Speedmaster Replica 57 Yellow Gold / Bracelet |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster 'Replica' was first shown in the Speedmaster Missions set - then carrying the reference number 3598.50.00. The version pictured however was available not a limited edition. Reference 31935000 has both case and bracelet done in yellow gold.