Omega - 3195.50.00
3195.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Yellow Gold / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3195.50.00 (aka: 31955000) |
| Name: | 3195.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Yellow Gold / Bracelet |
| Produced: | 1999 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster is an icon like very few other watches. As reference 3195.50.00, both case and bracelet are done in yellow gold. The solid caseback hides the caliber 1863 from view. This watch is fitted with a sapphire glass.