Omega - 3197.50.00
3197.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch MIR 365 / Yellow Gold
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3197.50.00 (aka: 31975000) |
| Name: | 3197.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch MIR 365 / Yellow Gold |
| Produced: | 1993/1 |
| Produced: | 1993/1 |
| Limited: | Yes, 7 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3197.50.00 (BA 345.0052.035) is a limited edition of 7 Speedmaster watches in yellow gold that spent a total of 365 days aboard the MIR space station before being sold to the public in 1995. Only two examples featured the gold bracelet as pictured; an additional 28 stainless steel Speedmasters got the same treatment. The caseback of this model is engraved with '365 DAYS ON BOARD SPACE STATION MIR' and 'JULY 1993 - JULY 1994'.