Omega - 3366.51.00
3366.51.00 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 35th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3366.51.00 (aka: 33665100) |
| Name: | 3366.51.00 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 35th Anniversary |
| Produced: | 2006/7/14 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 1971 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 395 €
Maximum price
8 408 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 135 €
Closing price
7 135 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 15 35th Anniversary is a limited edition of 1971 pieces made to commemorate the 35th anniversary of the Apollo XV mission. It features a red gold bezel, pushers and crown. Reference 3366.51.00