Omega - 3565.80.00
3565.80.00 Speedmaster Professional Moonwatch Gemini IV 40th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3565.80.00 (aka: 35658000) |
| Name: | 3565.80.00 Speedmaster Professional Moonwatch Gemini IV 40th Anniversary |
| Produced: | 2005/3/29 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 2005 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 589 €
Maximum price
11 712 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 871 €
Closing price
7 871 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonwatch Gemini IV 40th Anniversary is a limited edition of 2005 pieces, created to commemorate the Gemini IV mission of 1965. Besides its blue dial and bezel, it also features a special caseback with “Gemini 4 First Space Walk” and “McDivitt White” text. Reference number 3565.80.00.