Omega - 3569.31.00
3569.31.00 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 35th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3569.31.00 (aka: 35693100) |
| Name: | 3569.31.00 Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 35th Anniversary |
| Produced: | 2004/5/1 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 3500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional Moonwatch Apollo 11 35th Anniversary is a limited edition of 3500 pieces, introduced in 2004 to commemorate the 35th anniversary of the 1969 Apollo XI mission. It features a panda dial and a special caseback with eagle and “Apollo 11″ text. Reference number 3569.31.00.