Omega - 3570.40.00
3570.40.00 Speedmaster Professional Moonwatch Japan Racing
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3570.40.00 (aka: 35704000) |
| Name: | 3570.40.00 Speedmaster Professional Moonwatch Japan Racing |
| Produced: | 2004/1/1 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 2004 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Speedmaster reference 3570.40.00 is a limited edition of 2004 pieces created for the Japanese market in 2004. It features a grey Mark II ‘Racing’ style dial. Reference 3570.40.00