Omega - 3570.50.00
3570.50.00 Speedmaster Professional Plexi / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3570.50.00 (aka: 35705000) |
| Name: | 3570.50.00 Speedmaster Professional Plexi / Bracelet |
| Produced: | 1996/1 |
| Produced: | 2014/7 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3570.50.00 is the Speedmaster Professional with stainless steel case and bracelet - arguably the most traditional configuration of the 'Moonwatch'. This version is fitted with a hesalite crystal and a stainless steel case back. It was replaced in 2014 by the 'Big Box' Speedmaster.