Omega - 3571.50.00
3571.50.00 Speedmaster Professional Galaxy Express
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3571.50.00 (aka: 35715000) |
| Name: | 3571.50.00 Speedmaster Professional Galaxy Express |
| Produced: | 1999 |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | Yes, 1999 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3571.50.00 Omega Speedmaster Professional 'Galaxy Train' is a 1999 limited edition of 1999 pieces. It features a caseback with an engraving based on the manga comic Galaxy Express 999.