Omega - 3572.50.00
3572.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Plexi / See-Through
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3572.50.00 (aka: 35725000) |
| Name: | 3572.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Plexi / See-Through |
| Produced: | 1996/4 |
| Produced: | 2002/6 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Th fairly sought-after Speedmaster reference 3572.50.00 uses a plexi glass on the front, while the back is fitted with a sapphire glass, revealing the cal. 1863 movement. Both case and bracelet are stainless steel.