Omega - 3574.50.00
3574.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Moon Flag
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3574.50.00 (aka: 35745000) |
| Name: | 3574.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch Moon Flag |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'Moon Flag' reference 3574.50.00 is a Speedmaster Professional project by Omega that was 'abandoned'. Details remain unclear.