Omega - 3574.51.00
3574.51.00 Speedmaster Professional Apollo XVII Last Man
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3574.51.00 (aka: 35745100) |
| Name: | 3574.51.00 Speedmaster Professional Apollo XVII Last Man |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2002/6 |
| Limited: | Yes, 3000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3574.51.00 is a limited edition of 3000 pieces introduced in 2002. While its front is the same as the regular 3570.50.00, it features a special caseback commemorating the 1972 Apollo XVII mission and E.A. Cernan being the last man to set foot on the moon.