Omega - 3576.50.00
3576.50.00 Speedmaster Professional Moonphase / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3576.50.00 (aka: 35765000) |
| Name: | 3576.50.00 Speedmaster Professional Moonphase / Bracelet |
| Produced: | 2003/4/4 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 938 €
Maximum price
11 739 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 435 €
Closing price
5 435 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional Moonphase reference 3576.50.00 was introduced in 2003. It is powered by the hand-wound caliber 1866, which provides it with a moonphase and (pointer-)date at 12 o'clock. This version is fitted with a stainless steel bracelet; reference 3876.50.31 has an alligator strap.