Omega - 3577.50.00
3577.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch From Moon to Mars
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3577.50.00 (aka: 35775000) |
| Name: | 3577.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch From Moon to Mars |
| Produced: | 2004/4/19 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
Minimum price
6 650 €
Maximum price
13 616 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 863 €
Closing price
7 863 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Speedmaster Professional 'From Moon to Mars' was introduced in 2004. Based on the 3570, it features a stainless steel Professional case with closed caseback and hesalite crystal. Its dial is adorned with images of the mars, earth and the moon on the three subdials, plus the text 'from the moon to mars'. The caseback features the same text.