Omega - 3590.50.00
3590.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Speedmaster Moonwatch |
| Reference: | 3590.50.00 (aka: 35905000) |
| Name: | 3590.50.00 Speedmaster Professional Moonwatch |
| Produced: | 1989/1 |
| Produced: | 1996/7 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 3590.50.00 is the predecessor of the better-known 3570.50.00. It is powered by caliber 861. This reference is also known as ST 345.0022 (bracelet) or ST 145.0022 (strap). 17-jeweled 861 until 1992, later models feature the 18-jewel version.